Bronisław Dowgiałło

Urodził się 18 czerwca 1910 roku w Łoźnikach Dolnych, powiat Wilno, województwo wileńskie. Zdobył wykształcenie podstawowe. Od 1946 r. mieszkał w województwie olsztyńskim, w Górowie Iławeckim. Rolnik, drogowiec, handlowiec. W 1947 i 1948 roku Dowgiałło pracował w powiatowej radzie narodowej, w dziale komunikacji. Natomiast za sprawą przybyłego do Górowa księdza Janiszewskiego zorganizowano PCK. Bronisław otrzymał funkcję pełnomocnika powiatowego, organizował zabawy na dochód PCK. Prowadził nauczanie gry na cymbałach w Bartoszyckim Domu Kultury. Od 1976 roku był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i uczestniczył w kolejnych zjazdach STL.

Tradycje rodzinne, początki zainteresowania cymbałami

Na cymbałach uczył się od starszego brata.

Praktyka muzyczna do 1939 roku

Muzykowanie rozpoczął od 1924 roku. Początkowo grywał na zabawach dla młodzieży. Z racji tej, iż cymbalista był jeszcze młodym chłopcem, proszono ojca o pozwolenie na przygrywanie Bronisława do tańca. We wczesnych latach praktyki muzycznej grywał sam, bo jak powiadał do samych cymbałów też tańczono. Zazwyczaj w soboty po robocie zbierała się młodzież i urządzano zabawę, na podwórku, tudzież w domu u kogoś na podłodze. Instrumentalista uczestniczył podczas wielkanocnych łałymek, akompaniując śpiewakom. W latach 1936-1937 występował w rezydencji prezydenta RP w Spale, wykonywał koncerty dla wojska. W okresie przedwojennym na Wileńszczyźnie odegrał wiele wesel, twierdził, że nie potrafi tego zliczyć, nie było tej soboty, niedzieli, żeby nie był zaproszony na jakieś granie, na zabawe. [BD]

Do czasu wybuchu wojny na Wileńszczyźnie grywał w ramach obchodów kaziukowych, przyjeżdżała wówczas ekipa wileńskiej rozgłośni Polskiego Radia.

Praktyka muzyczna po 1945 roku

Od 1946 roku organizowano zabawy na dochód PCK, sam też grał na cymbałach z kolegami, z którymi grywał na Wileńszczyźnie. Zamówienia skromne, z rzadka pojawiały się zamówienia na wesela. Dopiero od roku 1955 kapela w niezmienionym składzie odegrała więcej wesel oraz zabaw tanecznych, na wsiach przeważnie, w pobliżu. [BD] W latach 1950-1958 grywał sam dla siebie. Czynną praktykę solową rozpoczął po wizycie Maryny Okęckiej-Bromkowej, która zachęcała go do częstszej prezentacji, co zaowocowało pierwszym nagraniem dla rozgłośni PR w Olsztynie w roku 1958.

Od 1971 roku Bronisław Dowgiałło zaczął grywać na imprezach lokalnych, festiwalach i przeglądach. W roku1973 roku wybrał się po raz pierwszy na festiwal do Kazimierza Dolnego, natomiast w latach 1988 – 1989 uczestniczył w turniejach w Gryfinie. Ponadto brał udział we wszystkich Ogólnopolskich Zjazdach Cymbalistów w Lidzbarku Warmińskim.

Składy kapel

W latach 1924–1939 Bronisław Dowgiałło grał w kapeli w składzie: klarnet (Konstanty Kuncewicz), harmonia dwurzędowa (Franciszek Burbo), cymbały (Bronisław Dowgiałło), skrzypce i bębenek (Antoni Dowgiałło, brat stryjeczny).

Od 1946-1949 roku grał w składzie: cymbały, harmonia i klarnet, natomiast od 1950 roku praktykował grę solową.

Instrumenty na których grywał, instrumenty wykonane

Grał tylko na cymbałach, nie podjął próby gry na innych instrumentach. W latach trzydziestych wykonał dwoje cymbałów oraz jedne w 1946 roku.

Strój, repertuar, technika wykonawcza

Repertuar: melodie wielkanocne między innymi Dobry wieczar panieneczko, melodie dożynkowe, pieśni weselne, takie jak Siadaj dziewczyno, kadryle, marsze weselne, polki i walczyli.

Uczniowie

Od 1970 roku nauczał gry na cymbałach w lokalnej szkole, wychował 15 młodych cymbalistów, między innymi Jadwigę Wichman i Jolantę Staszewską z Bartoszyc.


© Centrum Kultury Gminy Ełk z siedzibą w Stradunach 2012

Loga projektu